Opis obiektu:
Sanatorium Moniuszko w Dusznikach Zdroju jest nowoczesnym obiektm usytuowanym w uzdrowiskowej części miejscowości w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, 150 m od Pijalni Wód Mineralnych. Ośrodek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych, posiada odpowiednie do tego podjazdy i windę. To kameralne sanatorium zapewnia profesjonalną i serdeczną obsługę. Tu pod czujnym okiem personelu medycznego, w sympatycznej i rodzinnej atmosferze łatwiej wrócić do zdrowia. Do dyspozycji Gości: eleganckie pokoje oraz stylowa jadalnia.
Profile lecznicze:
- Układ pokarmowy,
- Układ nerwowy,
- Układ krążenia,
- Reumatyczny,
- Przemiana materii,
- Neurologiczny,
- Narządy ruchu,
- Laryngologiczny,
- Kardiologiczny,
- Ginekologiczny,
- Drogi oddechowe.
Zakwaterowanie:
Sanatorium posiada 56 miejsc noclegowych w pokojach 1 i 2 oraz apartamenty o wysokim standardzie. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny, TV-Sat, telefon. Większość pokoi posiada własny balkon.
Doba hotelowa rozpoczyna się w niedzielę od godz. 15.00, kończy w następną niedzielę do godz. 11.00
Wyżywienie:
Jadalnia serwuje smaczne i tradycyjne dania, menu może być dostosowywane do potrzeb kuracjuszy / gości jeśli istnieje potrzeba stosowania diety. Ze względu na dobę hotelową pierwszym posiłkiem jest kolacja, ostatnim śniadanie.
W cenie:
- Parking,
- dostęp do internetu,
- opieka lekarska,
- gabinet lekarski.
Rozrywka i sport:
Rozrywka w okolicy:
- basen kryty,
- sauna, jacuzzi,
- solarium,
- gabinet masażu,
- gabinet kosmetyczny,
- fitness,
- siłownia.
Informacje dodatkowe:
- dostęp do prasowalni,
- zwierzęta nie są akceptowane,
- trzy rodzaje zabiegów dziennie zgodnie z ordynacją lekarza – od poniedziałku do soboty z wyłączeniem świąt
- codziennie kuracja pitna
- cena nie zawiera taksy klimatycznej.
Duszinki Zdrój to uzdrowisko położone w Kotlinie Kłodzkiej, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, pomiędzy pasmami Gór Bystrzyckich i Orlickich. Wody mineralne są stosowane w kuracjach pitnych i kąpielach kwasowęglowych. W uzdrowisku najczęściej leczy się choroby gastrologiczne, narządów ruchu, chroniczne i alergiczne schorzenia dróg oddechowych.
W Dusznikach Zdroju warto obejrzeć Muzeum Papiernictwa, gdzie do dziś można obserwować proces produkcji papieru czerpanego. Miłośnikom sportów zimowych polecić można pobliskie miejscowości - Podgórze i Zieleniec z licznymi wyciągami narciarskimi.
Atrakcje:
Przy głównej trasie prowadzącej do granicy polsko-czeskiej w Kudowie na Ziemi Kłodzkiej, tuż przy wjeździe do Dusznik widzimy stojący przy drodze nad brzegiem Bystrzycy Dusznickiej zabytkowy młyn papierniczy. Papier czerpie się tu już od 400 lat, zaś lokalizacja obiektu nie jest oczywiście przypadkowa – była ona uwarunkowana zapotrzebowaniem na czystą wodę, niezbędną do produkcji. Papiernia dusznicka jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego pięknego regionu. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie.Jak wynika z dokumentów archiwalnych i z napisu umieszczonego na kamiennym nadprożu, młyn wzniesiono, a właściwie odbudowano po wcześniejszej powodzi, w roku 1605. Dziś budynek wchodzi w skład zabytkowego kompleksu przemysłowego, harmonijnie wtopionego w otoczenie. Najbardziej charakterystyczne elementy to gontowy dach oraz fascynujący kontrast, jaki tworzą drewniane ściany suszarni z częścią murowaną obiektu. Szczególnie godne uwagi są drewniane woluty na ścianie szczytowej od strony zachodniej. Do dawnego budynku mieszkaniowo-produkcyjnego prowadzi dodatkowy pawilon wejściowy.
- Kościół Parafialny Pw. Śś. Piotra I Pawła
- Kościół Polsko-Katolicki Pw. Matki Bożej Różańcowej
Pierwotnie kościół ewangelicki szwedzkiego Związku Gustawa Adolfa, powstał jako pierwszy kościół tego związku na Śląsku. W 1844 r. fundator Riwotzky kupił teren przy ob. ul. Słowackiego. Budowę prowadził architekt Haeusler pod nadzorem król. isnp. Opitza. W fundamentach umieszczono słój z dwoma talarami i medalem z berlińskiej wystawy przemysłowej z 1844 r. Pierwotnie płaskie nakrycie wieży wykonane było przez przez Reunera z Wrocławia. Budowę kościoła zakończono w 1845 r., w sierpniu 1846 r. zawieszono w wieży dzwony. Wokół kościoła usytuowano cmentarz. W 1893 r. ukończono hełm wieży. W 1892 r. powstaje nowa zakrystia, posadzka kościoła, ołtarz, ambona i organy oraz wystrój malarski Rogowskiego. Od 1946r. świątynia ta słuzy kościołowi Polskokatolickiemu. Msze Św. odprawiane są w niedziele o godz 17.00 oraz w poniedziałek o godz. 16.00 (różaniec).
- Kościół Pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Kościół Pw. Św. Franciszka I Leonarda oraz Klasztor Oo. Franciszkanów
- Dawna Kaplica Pw. Św. Trójcy
Kaplica stoi na Wzgórzu Rozalii (560 m n.p.m.) otoczona lasem bukowym. Można do niej dojść łagodną drogą wijącą się serpentyną po stoku lub 132 stopniami.Budynek powstał jako kaplica wotywna pw. Św. Trójcy po zarazie w 1679 r. W 1704 r. powstaje przy kaplicy pustelnia. W 1806 r. opuszcza pustelnię ostatni eremita. Około połowy XIX w. dobudowano zakrystię. Domek pustelnika przylegający do kaplicy rozebrano w latach 60-tych XX-wieku. W 1970 r. kaplicę przekształcono w Muzeum Festiwali Chopinowskich (obecnie nie działa). Po południowej stronie kaplicy znajduje się nagrobek rodziny Fraise z datą 1685, w formie groty, z ułożoną na katafalku postacią kobiecą, która jedną dłonią podpiera głowę, a druga spoczywa na czaszce.
- Dworek Im. Fryderyka Chopina
Budynek powstał w latach 1802-1805 jako dom towarzyski, gdzie skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska. Budowę prowadził cieśla Kretschmer i murarz Stiller, projektantem był arch. H. Geissler. W 1808 r. dobudowano od północy salę bilardową. W 1826 r. koncertował w nim Fryderyk Chopin. Dworek usytuowany jest w pobliżu rzeki Bystrzycy Dusznickiej w Parku Zdrojowym. Obecnie odbywają się w nim liczne koncerty fortepianowe, przedstawienia teatralne, koncerty zdrojowe, wieczory z muzyką lekką, łatwą i przyjemna.
- Kamienny Obelisk z Popiersiem Fryderyka Chopina
Kamienny obelisk został ufundowany przez Wiktora Magnusa z zawodu leśnika, zamiłowanego w muzyce Chopina. W pobliżu miejsca historycznego koncertu wielkiego kompozytora stanął diorytowy głaz dwumetrowej wysokości z brązowym medalionem przedstawiającym popiersie artysty i podpisem w języku łacińskim „Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał, pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił". Odlewu płaskorzeźby dokonała warszawska pracownia braci Łopieńskich według projektu Romana Lewandowskiego. Odsłonięcie obelisku nastąpiło 19 czerwca 1897 r.
Pomnik ten został zrealizowany wg projektu artysty rzeźbiarza Jana Kucza, który otrzymał jedną z dwu równorzędnych nagród w konkursie na pomnik Chopina w Londynie. Odlewu z brązu dokonała specjalistyczna pracownia warszawska „Brąz Artystyczny". Pomnik stanął w Parku Zdrojowym, przed południowym wejściem do Teatru Zdrojowego w 1976 r., w 150 rocznicę pobytu kompozytora w naszym mieście. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano w czasie trwania XXX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
Jest to jedna z trzech fontann Parku Zdrojowego i niewątpliwie jedna z największych atrakcji uzdrowiska. Dzięki podświetleniu kolorowymi reflektorami, regulacji wysokości strumienia wody oraz zmianom jego kształtu można oglądać efektowne widowisko. Pokazy „Kolorowej Fontanny" odbywają się od czerwca do września w każdą sobotę i niedzielę, w dni świąteczne oraz codziennie w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
Na miłośników gry w szachy i warcaby czeka specjalnie przygotowane miejsce w naszym Parku Zdrojowym. Dla podkreślenia wyjątkowości gry, figury szachowe zostały wykonane w dużej skali. Można tu rozgrywać partie szachowe na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody i unoszącego się aromatu świeżo mielonej kawy z pobliskich kawiarni. Przyniekorzystnych warunkach atmosferycznych, można szybko przenieść się do restauracji i dokończyć rozgrywaną partię lub zacząć kolejną korzystając już z miniaturowej wersji.
Źródło: www.duszinki.pl